کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی و معایب و مزایای آن

کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی و معایب و مزایای آن

از گذشته تا به امروز عمل ساختمان سازی همواره ادامه داشته و در آن از مصالح و قطعات فراوانی به جهت پیش برد پروژه های مختلف ساختمان سازی در ابعاد مختلف همانند تجاری، مسکونی و صنعتی استفاده شده است. یکی از مهم ترین و اساسی ترین مصالح در امر ساخت و ساز، محصولات فلزی و فولادی هستند. تیرآهن و انواع آن همواره جز اولین و کاربردی ترین محصول در ساختمان سازی هستند. در ادامه به بررسی کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی و معایب و مزایای آن خواهیم پرداخت. پس در این مقاله با اسنپ فلز همراه باشید.

دلیل استفاده از تیرآهن

علت اصلی کاربرد آهن در بخش های مختلف صنعتی و ساختمانی وجود آلیاژ های متفاوت در ساختار آن است. تیرآهن از انواع آهن آلات پر کاربرد بوده که بیشترین استفاده از آن در امر ساختمان سازی صورت می گیرد. علاوه بر کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی، برخی پروژه های متفاوت نیز از آن استفاده می کنند اما عمده ترین کاربرد آن در صنایع ساختمان سازی است. تیرآهن ها مسئولیت حمل فشارهای خمشی و تنشی وارد بر ساختمان را عهده دار هستند.

معمولا تیرآهن در مهندسی و معماری سازه، به عنوان عضوی بلند، منشوری و مستقیم تعریف می شود که جهت حمل و نگه داری بارهای مختلفی که در طول عضو وارد می شود، طراحی می گردد. لازم بذکر است که در امور اجرایی فقط به اعضای افقی تیر گفته می شود و اعضای عمودی ستون نام دارند.

کاربرد انواع تیرآهن در ساختمان سازی

همان طور که گفته شد یک ساختمان برای اسکلت بندی و استحکام بیشتر به تیرآهن نیاز دارد. لذا تیرآهن در چهار نوع مختلف و با چهار استاندارد در بازار موجود است. تیرآهن IPB ، تیرآهن INP ، تیرآهن هاش ، تیرآهن IPE و تیرآهن لانه زنبوری جز انواع تیرآهن هستند.

حال در ادامه به بررسی کاربرد تیرآهن در قسمت های مختلف ساختمان می پردازیم.

کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی

کفی ستون

از این قطعه برای صفحه های کفی ستونی و صفحه های فولادی با ضخامت های مختلف استفاده می شود. ویژگی بارز آن امکان دریل کاری و ایجاد سوراخ یا مشعل کاری برای اتصال پیچ و برشکاری است. این کفی برای متصل شدن نبشی به ستون ها بسیار کارآمد بوده و به دلیل قابلیت جوش، برش و پیچ کاری قادراست همانند یک بستر عمل کرده و ستون و نبشی را به خوبی با یکدیگر حفظ می کند و تمام بار را متحمل می شود.

ستون ها

چنانچه تیرآهن IPB یا بال پهن (H) را با مقطعی مربعی داشته باشیم، می توانیم از آن به عنوان ستون و مخصوصا ستون هایی با قطر بزرگ استفاده کنیم. چنانچه ساختمانی یک طبقه داشته باشیم، می توانیم از تیرآهن به عنوان ستون یکپارچه استفاده کنیم. در صورتی که طول ستون باید اندازه باشد تا از سقف بالا بیرون باشد تا ستون طبقه بعدی به آن قابل اتصال باشد.

شاه تیر یا تیرهای اصلی

اعضای افقی سازه فولادی به تیر شهرت دارند. شاه تیر توسط پلیت و بر روی ستون ها متصل می شود. همچنین این محصول می تواند به عنوان شاه تیر به ستون متصل شده و با کمک نبشی یک طرف آن در طول بال تیرآهن و طرف دیگر به ستون متصل می گردد. این روش اتصال را شاه تیر می گویند که تیرک های میانه هر طبقه را نگه می دارد.

تیرک های میانی

شاه تیر و ستون ها هردو از تیرک ها بزرگ تر هستند و به تیرک ها تیرآهن کوچک نیز گفته می شود. این محصول اغلب به عنوان عضو میانجی یا ستون متصل می گردد. به دلیل اینکه تیرآهن در تحمل وزن ساختمان عملکرد بسیار مهمی دارد، لذا تیرک ها در بالا و پایین تیرها و تیرآهن ها قرار گرفته و به صورتی در هم قفل می شوند که قابلیت تحمل فشار و نیروهای زیاد را داشته باشند. تیرک ها حامی شاه تیرها هستند به صورتی که بارها به شاه تیرها، و شاه تیرها به ستون ها انتقال می یابند تا نیرو به شکل عمودی منتقل گردد.

تیرهای باریک کرومیت

این نوع تیر از تیرک ها باریک تر بوده اما طول بلند تری دارند و به همین سبب به تیر باریک شهرت دارند. تیرک های کرومیت دارای سطح نشیمن گاه هستند که روی تیر اصلی جا می روند و محکم می شوند.

تیرآهن خرپا

در ساخت خرپا از این تیر آهن استفاده شده و تیرهای تراس را همانند خرپا کنار هم قرارداده و در ساخت سقف سوله ، انبار و… استفاده می شود. این محصول با هر سیستم سقفی سازگاند و بسیار متنوع ترند.

معایب و مزایای تیرآهن

مزایای تیرآهن

ازجمله مزایای تیرآهن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • توسعه سازه و ساختمان پس از اتمام قابل انجام است.
  • امکان متصل شدن قطعات مختلف به یکدیگر موجود است.
  • در کارخانه قطعاتی به شکل پیش ساخته هستند.
  • سرعت بالا در نصب و اجرا از مزایای تیرآهن است.
  • در مقایسه با بتن فضای کمتری را اشغال می کند.
  • از دیگر مزایای آن می توان به کاربرد در ارتفاع زیاد اشاره کرد.

معایب تیرآهن

اغلب هر مصالح و محصولی علاوه بر مزایا ، معایبی هم دارد، که در ادامه به معایب استفاده از تیرآهن اشاره می کنیم :

  • از معایب استفاده از تیرآهن ضعف در دمای زیاد است، بطوری که میزان مقاومت ساختمان فلزی با افزایش دما کاهش می یابد و تعادل ساختمان به خطر می افتد.
  • مصالح و قطعات استفاده شده در ساختمان فلزی در برابر عوامل مختلف جوی دچار خوردگی و فساد شده و از ابعاد آن کاسته می شود و در نتیجه هزینه نگه داری و محافظت آن زیاد است.
  • از دیگر نقاط ضعف تیرآهن تمایل به کمانش بوده و با توجه به زیاد بودن قطعات فلزی و کوچک بودن ابعاد مصرفی امکان کمانش وجود دارد.
  • با توجه به اینکه در ساختمان های فلزی اتصال فلزات به یکدیگر از طریق پرچ، جوش و پیچ انجام می گیرد، لذا استفاده از پیچ و مهره و تولید و ساخت قطعات در کارخانه ها، راهی اقتصادی و فنی تر است.

کلام آخر

در ساخت ساختمان و سازه های فلزی و بتنی از تیرآهن های مختلفی استفاده می شود که دارای معایب و مزایای مختلفی است. طراحی و انتخاب انواع تیرآهن به لحاظ کاربرد در پروژه های مختلف زیر نظر مهندسان انجام می شود. این محصول پرکاربرد، وظیفه تحمل فشار های تنشی و خمشی را برعهده دارد، لذا استفاده از آن ضروری است. حال که از کاربرد تیرآهن در ساختمان مطلع شدید، به ما اطمینان کنید تا شما را برای انتخاب و تهیه این محصول یاری کنیم با مراجعه به سایت اسنپ فلز و شماره گیری 66303000_021 در مورد محصول مورد نظر مشاوره بگیرید و به راحتی آن را سفارش دهید.

admin
ارسال دیدگاه