ورق گالوانیزه چیست و چه کاربرد هایی دارد ؟

ورق گالوانیزه چیست و چه کاربرد هایی دارد ؟

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از قطعات مهم و پرکاربرد در صنعت آشنا کنیم. پس از مطالعه این مقاله شما توانایی تشخیص ورق گالوانیزه و کاربرد آن را خواهید داشت. ورق های گالوانیزه به سبب دارا بودن پوششی خاص و فرآیندی به نام گالوانیزاسیون که بر روی آن انجام می شود، دچار زنگ زدگی نشده و این امر باعث می شود تا در صنعت و در عوام از محبوبیت خاصی برخوردار باشد. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که ورق گالوانیزه چیست و یا چه عاملی موجب شده تا این ورق در برابر زنگ زدگی مقاوم باشد ؟ و یا در چه صنایعی این مزیت برای انتخاب ورق حائز اهمیت است؟ ما سوالات شما را در ادامه  این مقاله پاسخ خواهیم داد.

ورق گالوانیزه چیست ؟

ورق های فولادی و فلزی طی فرآیند نورد گرم و از طریق فرآیند گالوانیزاسیون به ورق های گالوانیزه تبدیل می شوند. درواقع این ورق ها ، ورق هایی هستند که از ورق روغنی ساخته می شوند. گالوانیزاسیون به فرآیند و عملی گفته می شود که در آن آهن در محفظه ای از فلز روی غوطه ور شده و بدین ترتیب لایه ای از فلز روی، ورق را کاور می کند. این عمل سبب می گردد تا ورق در برابر خوردگی و زنگ زدگی قابلیت مقاومت بالایی پیدا کند.

مقدار پوشش روی ورق ها مطابق با جرم فلز روی متفاوت بوده و در محدوده 100 تا 350 گرم بر متر مربع است. ورق های گالوانیزه در دو نوع رول فرم و فابریک تولید می شوند. این ورق ضخامت متفاوتی در بازه 0.18 میل تا 6 میل و با دو عرض 100 سانتی متر و 125 سانتی متر در بازار عرضه می گردد.

ورق فابریک گالوانیزه نیز در سایز های 1000*2500 میلی متر تولید شده و وزن هر ورق رول گالوانیزه با تئجه به عرض و ضخامت آن، حدودا 5 الی 7 تن می باشد. فلز روی در ورق های گالوانیزه به عنوان محافظ عمل کرده و مانع  از خوردگی و اکسید شدن ورق آهن می شود. مقدار روی استفاده شده در سطح ورق با مقاومت آن در برابر خوردگی و زنگ زدگی رابطه مستقیم دارد. به طوریکه هرچه روی به کار رفته بیشتر باشد، مقاومت آن نیز بیشتر است.

کاربرد ورق گالوانیزه

تاریخچه ورق گالوانیزه

شروع ساخت ورق گالوانیزه به سال ۱۷۴۲ میلادی بر می گردد که دانشمند و شیمی دان فرانسوی به اسم ملوین در یک سمینار روشی برای پوشش آهن با غوطه ور کردن و فرو بردن آهن در مواد مذاب معرفی کرد که این عمل او جرقه اولیه برای گالوانیزه کردن اجسام فلزی بود.

در سال ۱۸۳۶ میلادی یعنی حدود ۵۰ سال بعد دانشمند و شیمیدان فرانسوی دیگری به نام سورل، روشی برای پوشش آهن با فلز روی ابداع کرد، بدین صورت که ابتدا آهن با اسید سولفوریک تمیز و در فلاسک کلرید آمونیوم قرار داده، سپس در روی مذاب غوطه ور می گردید. موفقیت های تجاری فرایند گالوانیزه، از بین صدها روش موجود برای محافظت از خوردگی در ۱۴۰ سال گذشته، به اثبات رسیده است. از این رو استفاده از ورق گالوانیزه در صنعت و ساختمان سازی آغاز گردید و دارای کاربرد های فراوانی شد.

 مراحل فرآیند گالوانیزاسیون ورق گالوانیزه

مرحله اول : چربی زدایی

در این مرحله پاکسازی سطح از هرگونه رنگ، روغن ، گریس و… انجام می شود. اما آلودگی های دیگری نیز بر روی سطح وجود دارد که در مرحله بعدی زدوده می شود. بعضی از روغن و رنگ ها به سهولت پاک نمی شوند و باید عمل سند بلاست روی آن انجام گیرد. به عملیات پرتاب شن و ماسه با فشار بسیار زیاد هوا سند بلاست گفته می شود.

مرحله دوم : تعلیق و بار گذاری

در این مرحله باید شرایط طوری فراهم شود تا بتوان قطعات را در مراحل آماده سازی و غوطه وری به صورت معلق جابجا کرد. توجه به این مسئله که قبل از آغاز مراحل آماده سازی باید تمام آلودگی ها از سطح زدوده شود، بسیار مهم است. قرار گیری قطعات باید به صورتیکه باشد تا محلول های شستشو و مذاب روی بتواند تمام سطوح قطعه را در بر بگیرد و پوشش دهد.

مرحله سوم : اسیدشویی

به منظور پاک کردن تمام آلودگی ها از سطوح باید قطعات در حمام اسید کلریدریک غوطه ور شوند.

مرحله چهارم : فلاکسین

پس از اعمال مرحله قبل روی قطعات، باید آن ها در محفظه آب شسته شده و در انتهای مراحل آماده سازی در حمام گرم کلرید آمونیاکی روی قرار بگیرند و به آن آغشته شوند. این محلول سطح فولاد را برای انجام واکنش با مذاب روی آماده می کند.

مرحله پنجم : گالوانیزه گرم

مذاب روی با سطح فولادی که در مراحل قبلی به طور کامل پاک شده، واکنش داده و لایه ای از آلیاژ روی آن را دربر می گیرد. پوشش گالوانیزه به ضخامت فولاد بستگی دارد و در 2 تا 3 دقیقه ابتدایی ورود به حمام مذاب تشکیل می شود.

مرحله ششم : خنک کردن

پس از اینکه مرحله گالوانیزه گرم به اتمام رسید، قطعات از ماده مذاب خارج شده و سریعا در آب و یا محلول دی کرومات سدیم شناور می شوند. این عمل سبب می گردد تا قطعات خنک شده و به راحتی انتقال یابند و سطح آن در واکنش های بعدی غیر فعال و براق شود.

گالوانیزاسیون ورق گالوانیزه

کاربرد ورق های گالوانیزه چیست ؟

از ورق های گالوانیزه در صنایع مختلفی استفاده می شود که در ادامه به شما معرفی خواهند شد:

 • صنایع خودرو سازی و حمل و نقل
 • صنایع کشاورزی
 • صنایع کاغذ و لوله
 • ساختمان سازی و پروژه های عمرانی
 • کابینت سازی و قفسه های آشپزخانه و یخچال ها
 • ساخت بشکه و تانکر های ذخیره
 • سیستم تصفیه هوا و خنک کننده
 • مصارف خانگی
 • صنعت الکترونیک
 • تابلو های راهنمایی و تابلوهای تبلیغاتی
 • رابیتس های استفاده شده در سقف
 • لوله های فولادی برق و سینی و نردبان کابل
 • لوله های آب و بخاری
 • بدنه کاروان
 • گلخانه
 • پانل های ساندویچی
 • شیروانی ساختمان
 • صنایعی که در آن برشکاری، رنگ آمیزی و شکل دهی نیاز است

کلام آخر

همان طور که می دانید شرایط محیطی و رطوبت روی پروژه ها و صنایع مختلف تاثیر گذار است و گاهی روند ادامه کار را با مشکل مواجه می کند. لذا برای جلوگیری از ایجاد مشکلات احتمالی، بهتر است از قطعاتی استفاده شود که توان مقابله با زنگ زدگی و رطوبت را داشته باشند. پوشش روی در ورق های گالوانیزه این قابلیت را به آن می دهد تا مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی وخوردگی داشته باشد.

اکنون که متوجه این مفهوم که کاربرد ورق گالوانیزه چیست و فرآیند گالوانیزاسیون آن چگونه انجام می شود. زین پس اگر قصد خرید ورق گالوانیزه یا ورق های مشابه آن مانند ورق روغنی ، ورق سیاه ، ورق استیل و… را دارید می توانید با اسنپ فلز از طریق شماره 66303000_021 در ارتباط بوده و پس از گرفتن مشاوره رایگان از کارشناسان این مجموعه خریدی آسان را تجربه نمایید.

admin
ارسال دیدگاه