میلگرد کلاف چیست و انواع آن کدام است ؟

میلگرد کلاف چیست و انواع آن کدام است ؟

یکی دیگر از محصولات مهم فولادی که کاربرد زیادی در سازه های ساختمانی مختلف و صنعت به وفور به چشم می خورد، میلگرد است. وظیفه اصلی میلگرد جبران مقاومت کششی پایین بتن در سازه های بتنی بوده و همین سبب شده تا میلگرد جز عوامل تقویت کننده بتن به شمار رود. میلگرد ها در حالت کلی به دو دسته میلگرد ساده و میلگرد آجدار تقسیم شده و به دو صورت شاخه ای و کلاف موجود هستند. میلگرد کلاف تعریفی مشابه با نامش دارد و به صورت کلاف های پیچیده در هم است. در این مقاله سعی بر آن داریم تا انواع میلگرد کلاف را به شما معرفی کنیم تا چنانچه با اصطلاح میلگرد کلاف مواجه شدید، آن را کامل بشناسید.

میلگرد کلاف چیست ؟

میلگرد کلاف که به وایر رود هم معروف است، زیر مجموعه میلگرد بوده و جز پرکاربرد ترین مقاطع فولادی، مخصوصا در پروژه های عمرانی به شمار می رود. همان طور که گفته شد با وجود اینکه بتن در مقابل نیروهای فشاری مقاومت بالایی دارد، اما از مقاومت کششی ضعیفی برخوردار است. میلگرد ها به دو صورت شاخه و کلاف عرضه می شوند که میلگردهایی با سایز کوچک تر را می توان به صورت کلاف پیچید، که این کلاف دارای قابلیت هایی از جمله حجم کمتر، حمل و نقل و انبارداری ساده است.

برای تولید میلگرد کلاف در کارخانه نورد ، از شمش هایی استفاده می شود که این شمش از کربن، سیلیسیوم، فسفر، گوگرد و منگنز تشکیل شده است. این شمش ها در کوره های حرارتی تا 1100 درجه سانتی گراد پیش گرم شده و توسط رول های کوره به بخش رافینگ منتقل می شوند. به سبب پایین بودن تنش های پلاستیکی در نورد گرم، شمش های گرم شده با عبور چندین ردیف متوالی غلتک، طی سه مرحله تغییر شکل می دهند و قطرشان کاهش می یابد. پس از اتمام نورد، میلگرد به دور حله ای پیچیده شده و آماده انتقال به واحد خنک کننده می شود.

سایز میلگرد کلاف از 5.5 تا 16 میلیمتر بوده که سایزهای 5.5 تا 8 در بازار به مفتول یا وایر معروف است. از میلگرد کلاف در ساخت خرپا و تیرچه، سیم خاردار، صنایع جوشکاری و الکترود سازی، صنایع فنر سازی، ساختمان سازی و… استفاده می شود.

 

میلگرد کلاف چیست

انواع میلگرد کلاف

میلگرد کلاف نیز همانند میلگرد شاخه به دو صورت میلگرد کلاف ساده و میلگرد کلاف آجدار تولید و عرضه می گردد.

·        میلگرد کلاف آجدار چیست ؟

میلگرد کلاف از نوع آجدار سایز کوچک بوده و همانند میلگردهای شاخه در استانداردهای A2 و A3 تولید می شوند. همچنین قیمت قیمت کلاف آجدار در استانداردهای گفته شده با قیمت میلگرد شاخه در یک رنج می باشد. کلاف آجدار در کارخانه هایی ازجمله فولاد کویر کاشان، فولاد احرامیان یزد، فولاد گلستان،فولاد الیگودرز، شیراز پولاد، فولاد نطنز، فولاد کوثر اهواز و… تولید می شود.

·        میلگرد کلاف ساده چیست ؟

میلگرد کلاف ساده خود به انواع مختلفی از کلاف تقسیم بندی می شود، که شامل موارد زیر می باشد:

 

میلگرد کلاف ساده

1. کلاف مفتول کم کربن

این نوع میلگر کلاف ساده ، به سبب کربن کمی که در ساختار خود دارد، از قابلیت هایی همچون کشش پذیری بالا، جوش پذیری، چکش خواری و نورد سرد برخوردار است. از استاندارهای SAE1006 و SAE1008 در مفتول های کم کربن استفاده می شود. در مورد قیمت میلگرد کلاف نیز باید گفت، دو استاندارد یاد شده از میلگرد A1 ارزان تر است. درصد کربن در ساختار این نوع میلگرد کلاف، در استاندارد SAE1006 برابر با 08/0 و در استانداردSAE1008 مقدار آن 1/0 است.

2. کلاف مفتول کربن متوسط

کلاف ساده همانند میلگرد ساده با استاندارد A1 تولید می گردد. میلگرد ساده A1 به صورت کلاف و شاخه ای در مقایسه با میلگرد آجدار از قیمت کم تری برخوردار است. این نوع کلاف در استاندارد های RST3 و RST37 هم قابل تولید است. کلاف های ساده با این استاندارد اغلب در سایز مفتول تولید می شوند. کاربرد این میلگرد کلاف در صنعت لاستیک، تایر و انواع فنر می باشد. در مورد قیمت میلگرد کلاف در استاندارد های یاد شده نیز باید گفت، در مقایسه با میلگرد کلاف A1 قیمت مناسب تری دارند.

3. کلاف مفتول الکترود جوش

کلاف ساده در استاندارد USDY به عنوان الکترود جوشکاری نیز کاربرد دارد. از مفتول هایی که دارای استاندارد S2 هستند نیز به عنوان الکترود جوشکاری زیر پودری استفاده می شود.

لازم بذکر است بگوییم از عوامل موثر بر قیمت میلگرد، میزان عرضه و تقاضا بوده و چنانچه تقاضا بالا باشد و عرضه کم، قیمت میلگرد افزایش می یابد. عامل موثر دیگر در قیمت میلگرد کلاف ، قیمت شمش اولیه برای تولید و هزینه های حمل و نقل است.

کلام آخر

میلگرد یکی از مصالح مورد نیاز و مهم در صنعت و بویژه ساختمان سازی است. میلگرد کلاف نیز که زیر مجموعه میلگرد است، به تنهایی دارای دو دسته میلگرد کلاف ساده و میلگرد کلاف آجدار می باشد. در مقاله فوق در مورد ویژگی ها و وجه تمایز هریک از انواع میلگرد های کلاف ساده و آجدار توضیحاتی را در اختیارتان قرار دادیم. امیدواریم ابهامات شما را در مورد میلگرد کلاف برطرف ساخته باشیم. برای کسب اطلاعات و راهنمایی بیشتر با ما در اسنپ فلز از طریق شماره 66303000_021 در ارتباط باشید تا با اطمینان خاطر بهترین ها را تهیه کنید.

admin
ارسال دیدگاه