میلگرد آجدار چیست و انواع آن کدام است ؟

میلگرد آجدار چیست و انواع آن کدام است ؟

با توجه به پیشرفت صنعت ساختمان سازی، ابزار های مورد استفاده در این صنعت نیز پیشرفته بسیاری کرده است. از این رو نیاز ها و خواسته های مهندسان نیز با گذشت زمان تغیر خواهد کرد و هر چه جلوتر می رویم کارخانجات مختلف ابزار هایی را برای استفاده در ساخت و ساز تولید خواهند کرد که کاربرد های متفاوتی داشته و نقش های مختلفی را در ساخت سازه و صنایع گوناگون ایفا می کنند. یکی از کاربردی ترینِ این محصولات میلگرد می باشد، که در انواع ساده و آجدار تقسیم و بندی می شود. در این مقاله، اسنپ فلز قصد دارد در خصوص میلگرد آجدار فولادی و انواع آن مطالبی در اختیار شما عزیزان قرار دهد. پس اگر می خواهید به پاسخ سوال میلگرد آجدار چیست دست یابید در ادامه مطلب ما را همراهی نمایید.

میلگرد آجدار چیست ؟

در پاسخ به سوال میلگرد آجدار چیست می توان گفت: میلگرد آجدار یکی از انواع میلگرد فولادی یا آرماتور ها می باشد که ظاهری با سطح آجدار یا خطوط و برآمدگی دارد که سبب استفاده از آن در بتن ها و مقاومت آن ها می شود. در واقع آج هایی بر وری میلگرد آجدار قرار دارد، سبب می شود تا بتن به سطح میلگرد راحت تر بچسبد.

فاصله، ارتفاع و نوع الگو آج ها که بر روی میلگرد های آجدار وجود دارد با توجه به نوع و استانداردشان متفاوت است. بعضی از میلگردهای آجدار طی فرآیند تولید به صورت پیش فرض بر روی سطح خود دارای آج هستند و برخی دیگر بعد از عبور از بین قالب زن، دارای آج می شوند. و برخی مانند میلگرد ساده از فرآیندی عبور می کنند که لایه ای سیم به دور آن ها پیچیده شده و به میلگرد آجدار فولادی بدل می شوند. آج این میلگرد ها به شکل یکنواخت یا مارپیچ، دوکی شکل و یا مرکب بر روی این محصول شکل داده می شود.

میلگرد های آجدار مقاطعی هستند با سطح مقطع دایره ای شکل و توپر که از پر کاربرد ترین مقاطع فولادی در عرصه ساختمان سازی می باشند.

 

میلگرد آجدار فولادی

انواع میلگرد آجدار

میلگرد های آجدار انواع مختلفی دارند. این نوع میلگردها براساس استانداردهای قدیمی تحت نام های  A2، A3  و A4 نامیده می شوند. ولی براساس استانداردهای جدید این محصولات به ترتیب به نام های میلگرد آجدار ۳۴۰ (مارپیچ)، میلگرد آجدار ۴۰۰ یا جناقی و میلگرد آجدار ۵۰۰ یا مرکب شناخته می شوند.

·        میلگرد آجدار A2

میلگرد آجدار A2 ، میلگردی نیمه سخت با آج هایی ساده و عمدتا فنری شکل می باشد. ساختار این میلگرد ها به گونه ای است که جهت کاربرد هایی ساختمانی و خصوصا خاموت زنی از آن ها استفاده خواهد شد. همچنین از میلگرد های A2 در مش بندی در عملیات ساختمان سازی نیز استفاده می شود.

این میلگرد قابل استفاده در عملیات جوشکاری نیز می باشند، اما توصیه می شود از تنها در صورت اجبار بر روی آن ها جوشکاری انجام گیرد.

تنش جاری میلگرد آجدار A2 ، 3000 کیلوگرم بر سانتی متر مکعب است و تنش گسختگی آن 5000کیلوگرم بر سانتی متر مکعب می باشد.

·        میلگرد آجدار A3

این نوع میلگرد از میلگرد های سخت آجداری می باشد که آج هایی پیچیده دارند. شکل آج ها در این میلگرد نسبت به محور طولی به صورت جناقی (هشتی شکل ) می باشند و از لحاظ مقاومت نیز نسبت به میلگردهای A1 و A2 مقاومت بالاتری دارند. از این محصول در میلگرد های اصلی سازه که شامل میلگرد های طولی و تیر ها و ستون ها می باشد می توان استفاده کرد. میلگرد آجدار A3 در کاربرد هایی که سازه با تغییر شکل، از جمله شکل هایی با زوایای تند مواجه است، مناسب نبوده و عملیات جوشکاری در آن ممنوع می باشد.

تنش جاری میلگرد 4000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی 6000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد. تغییر شکل نسبی پلاستیکی آن 14 درصد بوده و بطور کلی میلگردی ترد است و برای ساختمان مناسب می باشد.

·        میلگرد آجدار A4

یکی دیگر از انواع میلگرد های آجدار فولادی ، میلگرد های A4 هستند. این میلگرد ها دارای آج هایی دوکی شکل هستند. این نوع میلگرد به دلیل استحکام بالا و وزن کمتری که دارد نسبت به نوع A2 و A3 از قیمت بالا تری برخوردار می باشد.

این میلگرد ها دارای آج هایی با 520 و 500 نیز می باشد که این دسته از آن ها آج هایی به شکل مرکب دارند.

 

 

کلام آخر

با توجه به مطالبی که در این مقاله شرح داده شد ، شما پاسخ سوال خود یعنی میلگرد آجدار چیست را دریافت نمودید. در این مقاله با ذکر انواع میلگرد آجدار و ویژگی هر کدام از آن ها سعی شد تا به آگاهی و اطلاعات شما در این زمینه افزوده شود تا خرید این محصول دچار مشکل نشوید و بتوانید درست ترین و با کیفیت ترین میلگرد اجدار را متناسب با نیاز خود تهیه نمایید.

اما توصیه می شود اگر قصد خرید میلگرد انواع میلگرد در سایز های و شکل های مختلف را دارید می توانید به فروشگاه اینترنتی اسنپ فلز مراجعه نمایید. این مجموعه در سایت خود با فروش انواع محصولات و مصالح ساختمانی مانند تیرآهن ، ورق ، نبشی ، ناودانی و… آماده ارائه خدمت به شما مشتریان گرامی می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 66303000_021 تماس حاصل فرمایید.

admin
ارسال دیدگاه