تیرآهن هاش H چیست و چه کاربرد هایی دارد ؟

تیرآهن هاش H چیست و چه کاربرد هایی دارد ؟

همانطور که می دانید از اصلی ترین و حیاتی ترین مصالح ساختمانی تیرآهن ها می باشند که دارای انواع مختلفی هستند. بر همین اساس، شناخت تفاوت های اساسی انواع تیرآهن ها از اهمیت بالایی برخوردار است. تیرآهن ها که نوعی پروفیل می باشند عموما مقاطعی طویل متشکل از یک جان و دو بال می باشد و اغلب برای ساخت اسکلت ساختمان سقف و ستون مورد استفاده قرار می گیرد اما در حالت کلی کاربرد های متنوعی در صنعت ساختمان سازی دارند، هر کدام از انواع تیرآهن ها نقش های متفاوتی را در صنعت ساخت و ساز ایفا می کنند یکی از تیرآهن های شناخته شده در بازار فولاد و آهن آلات، تیرآهن H یا هاش می باشد. اگر می خواهید بدانید تیرآهن هاش ( H ) چیست و از چه کاربرد هایی برخوردار می باشد، در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

تاریخچه تیرآهن هاش

تیرآهن هاش برای اولین بار در شرکت Bethlehem تولید شد و به عنوان یکی از مهم ترین محصولات تولیدی این شرکت، شناخته شد؛ چرا که با تولید آن، تحول عظیمی در صنعت فولاد ایجاد شد. قبل از تولید این محصول، تیرآهن I یا تیرآهن معمولی وجود داشت، اما تیرآهن H به عنوان مهم ترین دستاورد این شرکت محسوب می شود.

در نهایت در سال 1856 زمانی که اولین تیرآهن مرغوب در تورنتو برای ساختمان فدرال تولید می شد، تیرآهن بال پهن بین مصرف کنندگان مقاطع فولادی شناخته شد و توانست جایگاه بسیار مهمی در در میان سایر موارد مشابه پیدا کند.

 

کاربرد تیرآهن هاش در ساختمان

تیرآهن هاش H چیست ؟

اگر بخواهیم تیرآهن هاش را به شما معرفی کرده و سوال تیرآهن H چیست را پاسخگو باشیم، می توان گفت: این نوع تیرآهن دارای یک جان و دو بال پهن می باشد که هر چه طول تیر یا جان آن افزایش یابد، بال های آن نیز پهن تر خواهند شد. برابر بودن تقریبی جان و بال این تیرآهن سبب شده این محصول از استحکام بالایی بهره مند باشد.

شکل ظاهری این تیرآهن به گونه ای می باشد که ضخامت این تیرآهن در تمام قسمت های سازه یکسان می باشد و در صورتی که شما از دو سر تیرآهن هاش به آن بنگرید، متوجه خواهید شد که در تمام قسمت ها کاملا تراز است و ضخامت یکسانی دارد. در واقع تیرآهن هاش برای رفع محدودیت های تیرآهن معمولی طراحی شده است به طوری که این تیراهن در دو جهت عمود برهم مقاومت یکسانی از خود نشان می دهد.

نام علمی تیرآهن هاش IPB می باشد و این محصول با علامت اختصاری HEB و HEA  نیز شناخته می شود. هاش HEB سنگین است و این بدین معناست که بال آن پهن و ضخامت آن بیشتر از نوع HEA است. تیرآهن هاش بر اساس استانداردهای مهندسی های عمران در واقع یک سازه با ارتفاع بسیار زیاد می باشد که برای نگه داری وزن ساختمان ساخته شده است.

کاربرد تیرآهن هاش H چیست ؟

با توجه به آن که امروزه محصولات فولادی کاربرد وسیعی در صنعت ساختمان سازی دارند به همین دلیل به اشکال متنوعی تولید می شوند تا در هر قسمتی از سازه، با متناسب ترین شکل موجود مورد استفاده قرار گرفته و از حداکثر ظرفیت باربری آن ها استفاده شود.

تیرآهن های IPB نیز از این قائده مستثنی نبوده و نقش مهم در ساختمان سازی دارند. در واقع این تیرآهن های بال پهن یا همان تیرآهن هاش، جهت ایجاد مقاومت بیشتر و تنش مکانیکی کمتر تولید شده اند. از این رو در صنایع مختلف کاربرد های فراوانی دارند.

این تیرآهن بدلیل ظاهری که دارد، قابلیت جوشکاری خوبی با سایر عناصر ساخت و ساز دارد. تیرآهن هاش بدلیل عریض بودن آن توانایی تحمل بارهای بسیاری را داشت و استحکام بالای برخوردار می باشد و به همین دلیل در مصارفی همچون ستون بندی، ساخت خرپا، پالایشگاه، صنعت کشتی سازی، پوشش سقف، اسکله سازی و صنایع مشابه دیگر، کاربرد دارد. ویژگی های ظاهری این تیرآهن سبب کاربرد های فراوان این محصول در صنایع فوق الذکر شده است از این رو این نوع تیرآهن در برابر نیروه های خمشی و برشی و حرکات رانش زمین نیز مقاومت بالایی از خود نشان می دهد.

تیرآهن IPB

 

زمان هایی که نیاز به استفاده از تیرآهن با طول های بلند است استفاده از این نوع در مقایسه با تیرآهن های I توصیه می شود، به این دلیل که می توان این محصول را با طول های تا 100 متر ساخت اما انواع I تنها تا طول 30 متر یافت می شوند.

استفاده از تیرآهن هاش در ساخت و ساز سبب سرعت بخشیدن به روند انجام پروژه خواهد شد زیرا این محصول قابلیت نصب آسانی دارد و به کاهش ضریب خطا و میزان مصرف آهن در انجام پروژه کمک خواهد کرد.

کلام آخر

همانطور که در مطالب بالا شرح داده شد، و در بخش “تیرآهن هاش چیست” ذکر کردیم تیرآهن هاش یا بال پهن، یکی از پر استفاده ترین مصالح ساختمانی می باشد که هر روز نسبت به روز قبل کاربرد های متنوع تری پیدا می کند و اهمیت استفاده از آن بیشتر می شود. از این رو در مقاله فوق سعی کردیم شما را با کاربرد های تیرآهن هاش یا IPB آشنا کرده و ویژگی های این محصول را نیز تا حد امکان برای شما عزیزان بازگو کنیم تا در هنگام خرید این محصول با آگاهی بیشتر آن را تهیه کرده و خریدی هوشمندانه داشته باشید.

اگر قصد خرید محصولی با کیفیت در عرصه آهن آلات را دارید می توانید از اسنپ فلز کمک بگیرید و انواع پروفیل های ساختمانی مانند: تیرآهن ، میلگرد ، نبشی ، ناودانی و سپری را از این سایت با قیمت مناسب تر تهیه نمایید. برای خرید و کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 66303000_021 تماس حاصل فرمایید.

admin
ارسال دیدگاه