تفاوت پروفیل نبشی و سپری و مقایسه آن ها

تفاوت پروفیل نبشی و سپری و مقایسه آن ها

در صنایع مختلف و ساختمان سازی جهت پیش برد روند کار، قطعات فلزی مختلفی دخیل هستند. تنوع در آهن آلات سبب شده تا برای استفاده از آن ها انتخاب های متنوعی انجام گیرد. توجه به این نکات ازجمله مکان نصب محصول و شرایط محیطی الزامی بوده تا به مناسب ترین و دقیق ترین محصول برای استفاده دست یابیم. یکی از کاربردی ترین محصولات فلزی در صنعت و ساختمان سازی نبشی و سپری آهن است که هریک دارای کاربرد خاص خود هستند که بیشتر در درب و پنچره سازی کاربرد دارند. این دو محصول شاید از نظر کاربرد دارای شباهت هایی با یکدیگر باشند، اما تفاوت هایی نیز دارند. از این رو در ادامه این مقاله به بررسی مقایسه نبشی و سپری خواهیم پرداخت.

تفاوت نبشی و سپری براساس شکل ظاهری

تفاوت در شکل ظاهری در واقع مهم ترین وجه تمایز این دو قطعه بوده که موجباب مقایسه آن ها در کاربرد و خواص را فراهم آورده است. نبشی شامل دو بال عمود برهم و سپری دارای سه بال عمود بر یکدیگر است. علت نام گذاری سپری نیز به دلیل وجود همین سه بال عمود برهم بوده که با گذشت زمان ابتدا با نام (سه پری) و نهایتا نام سپری برای آن تعبیه شده است.

 کلمه نبشی نیز برگرفته شده از کلمه کنج یا زاویه است. سپری ظاهری T مانند داشته که سبب شده نام لاتین  T-SHAPED STEEL BAR را برایش برگزینند. شکل ظاهری نبشی نیز به صورت L بوده که موجبات نام گذاری لاتین آن به L-SHAPED BAR را فراهم کرده، اما خیلی کم نبشی را با این نام می خوانند و بیشتر به ANGEL BAR شهرت دارد. معمولا سپری ها دارای بال های هم اندازه ومساوی اند، اما گاهی در طراحی آن یکی از بال ها دارای اندازه ای متفاوت با بقیه بال هاست. در مورد نبشی نیز باید گفت که هم می تواند دارای بال های مساوی باشد و هم با بال های نامساوی استفاده شود.

شباهت نبشی و سپری

تفاوت نبشی و سپری براساس کاربرد

با این که نبشی و سپری هر دو هدف ایجاد اتصال در سازه های فلزی را دنبال می کنند و می توان این مورد را به عنوان شباهت ان ها در نظر گرفت ، اما تفاوت های ظاهری آن ها سبب شده تا در بخش های مختلف سازه استفاده شوند. به کارگیری نبشی و سپری به عنوان شاسی حامل، می تواند یکی از شباهت های آن ها باشد. از سپری سبک و کم ضخامت در روند ساخت سقف کاذب استفاده می شود که در ستون و ردیف های عمود بر یکدیگر نصب می شوند و روی آن ها قالب مرتبط به سقف کاذب قرار می گیرد. در این حالت دو بال سپری حامل و جان سپری تحت عنوان ساپورت قالب به کار گرفته می شود.

در مکان هایی که محفظه ای برای کابل برق در زمین کار می شود، نبشی نیز تحت عنوان حامل درپوش آن محفظه عمل می کند. از نبشی در مواقعی که اتصال دو قطعه در جهتی عمود بر هم الزامی است همانند نبشی کشی ساختمان ها، استفاده می شود و این در حالیست که سپری فاقد این خاصیت است. نبشی همچنین در ساخت وال پست ها مورد استفاده قرار می گیرد. از سپری به جهت تقویت سازه ها و ساخت خرپا استفاده شده و نیز در گاهی اوقات در ساخت اتاقک ماشین آلات سنگین هم کاربرد دارد. سپری ساختاری دو وجهی دارد، لذا در اتصالات میانی کاربرد داشته و اتصالات دو وجهی ایجاد می کند. اما نبشی موجبات اتصالات زاویه دار و عمود بر هم را فراهم می کند.

تفاوت نبشی و سپری در روش تولید

روش تولید سپری به صورت فابریک بوده و ضخامت آن در روش تولیدش اثر گذار است. به هر حال سپری های موجود و رایج در بازار آهن و فولاد به سبک فابریک تولید می شوند. اما نبشی دارای سه نوع روش تولید متفاوت است. این روش ها شامل روش تولید پرسی ، نورد گرم و استفاده از اکستروژن می باشد.

مقایسه نبشی و سپری

تفاوت نبشی و سپری هنگام خرید

وقتی قصد تهیه سپری را دارید می دانید که اندازه لبه و دیواره با هم برابر هستند، یعنی هنگامی که می گویید سپری 15، منظور محصول فولادی T شکل دارای لبه های 150 میلی متری است. اما در حین خرید نبشی سه عدد مد نظر است، که دوتا از آن ها اندازه بال و عدد سوم ضخامت نبشی را بیان می کند. چنانچه در حال تهیه نبشی با بال های مساوی هستید با دو عدد مواجهید که یکی اندازه بال و دیگری ضخامت است. اگر نبشی با بال های نامساوی را خواستارید، باید سه عدد بیان کنید.

کلام آخر

در مطالب فوق سعی کردیم به شیوه ای ساده و روان در مورد نبشی و سپری و را بایکدیگر مقایسه کرده و در خصوص وجه تمایز و شباهت هایی که دارند، مطالبی را در اختیارتان قرار دهیم. حال می توانید به درستی تفاوت این دو قطعه را تشخیص داده و در انتخاب هر یک با توجه به نیاز خود اقدام کنید. نبشی و سپری علاوه بر تفاوت در شکل ظاهری، در نوع نام گذاری، روش تولید، ویژگی های مکانیکی، کاربرد و حتی شیوه خرید نیز متفاوت هستند. شما می توانید برای گرفتن مشاوره در بهترین انتخاب و تهیه محصولاتی با بالاترین کیفیت با ما در اسنپ فلز از طریق شماره 66303000_021 در ارتباط باشید. اسنپ فلز با تجربه ای فوق العاده در زمینه قطعات فلزی از جمله تیرآهن لانه زنبوری و میلگرد ساده و میلگرد آجدار همچنین انواع ورق این اطمینان خاطر را برای شما فراهم می آورد که بدون نگرانی و به سهولت بهترین را برگزینید.

admin
ارسال دیدگاه